Mivel tudom édesíteni a sörömet ?

Előfordulhat néhány sörtípusnál, hogy az édes karakter áll jól neki, pl. Vanilla Stout, Gyömölcsös sörök….stb

A probléma ugye az, hogy a palackban nekünk még kell az élesztő, mivel az fogja csinálni a buborékot, és bizony a palackozó cukrunkat is feldolgozza, tehát nem teheted meg, hogy élesztő mentesen palackozol. (Keg esetében más a helyzet)

Elsősorban, ha csak egy kicsit édesebb sör a cél akkor meg lehet próbálkozni, hogy hosszabb 70 fok feletti hőlépcsőt tartasz cefrézéskor, amikor az Alfa Amiláz az aktív, amely Dextrineket, azaz az élesztő számára nem erjeszthető cukrokat képez a keményítőből. Nekem nemrég sikerült egy 1.019 -es FG -t produkáló sörlevet csinálnom ezzel a módszerrel.

De vannak más nem erjeszthető cukrok, amelyet az élesztő nem dolgoz fel, és így kvázi édesebb lesz tőle a sör; a három leggyakoribb a következő:

Laktóz azaz tejcukor. Ezt kiválóan lehet alkalmazni mondjuk egy Milk Stout -ba, de mondjuk egy gyümölcsös sör esetében nem ajánlom mert nagyon erőteljes tejes ízt kölcsönöz a sörnek

Xilit. Ez elég semleges ízű anyag, talán egy kicsit mű ízű, azt mondanám, mint egy édesítőszer, de nem veszélyes. A nagyobb gond vele inkább az, hogy ha valaki nincs hozzászokva Xilit fogyasztásához, annak finoman fogalmazva gyakori WC -re járást eredményezhet.

Eretriol. Ez hasonló mint a Xilit, de állítólag nem „hajtja meg” az embert a Wikipédia szerint :)

Hogy ezekből mennyit adj hozzá, azt magadnak kell kitapasztalni, én első alkalommal, amikor a Xilitet használtam, 20 üveg sör esetén 5 sörbe semmit nem raktam, 5 sörbe 4g / üveg, 5 sörbe 8g/üveg 5 sörbe pedig 12g/üveg, ebben az esetben végül olyan 6g / üveg lett volna az ideális a kóstolások alapján, de ez csak erre az adott sörre és receptre vonatkozik, próbálkozni kell, nincs aranyszabály.

Van még egy megoldás, amit én elég veszélyesnek tartok házi körülmények között, és egyáltalán nem javaslom, de a teljesség kedvéért azért leírom. Ha direkt túltolod a palackozó cukrot, mondjuk dupla annyit teszel bele, mint amennyi a bubiképződéshez szükséges, ekkor ugye alapból felrobbannának az üvegek, de ha mondjuk mindennap kinyitsz egy üveget tesztelni, és amikor úgy érzed, hogy már elég a bubi mondjuk a 2-3. napon akkor valahogyan pasztörizálnod kell a sört, azaz felmelegíteni 70-75 fok környékére, hogy tulajdonképpen megöld az élesztőt a sörben, és miután elhaláloztak, ugye nem erjesztik tovább a maradék cukrot, az üveg sem robban fel, számodra meg édes marad a sör. Nos, ez nyilvánvalóan veszélyes, mert nehéz belőni pont azt az időpontot, hogy még ne robbanjon fel, de már legyen elég bubi, és mondjuk ha a pasztörizálást pl. egy mosogatógépben végzed, még nem garanacia, hogy minden élesztő tényleg meghal, nem biztos hogy olyannyira átmelegszik, illetve a megnövekedett hőmérséklet miatt is nő a nyomás a palackban, akár a pasztörizálás következtében is robbanhatnak az üvegek. Szóval ezt ne csináljátok!

Közreműködő szerzők:

  • admin (Name)

Created by admin (Name) on 2019/10/31 17:48.

Utolsó módosítás: le 2019/10/31 17:48