24. OG és FG, a fokoló működése

Maga a fokoló a következőképpen működik, egyszerűen leírva, nem belemenve a tudományos részletekbe: (Nem a Balling -os számolási módszer lesz itt ismertetve, mivel általában nem azt használjuk)

Ha a fokolót sima csapvízbe vízbe teszed szobahőmésékleten, akkor az 1.000 -t fog mutatni. Ha elkezdesz ebbe a vízbe cukrot szórni és feloldod benne, akkor a víznek megnő a fajsúlya és ha újra megméred, már kicsit meg fog emelkedni a fokoló és mondjuk 1.010 -et fog mutatni.

Amikor a kész vagy a sörfőzéssel, és beoltásra vár és tele van cukorral, beleállítod a fokolót és mondjuk 1.052 -t mutat. Ezt feljegyzed, ez az OG - Original Gravity - A Sör beoltása előtt mért sörlének a fajsúlya.

Amikor leerjedt a söröd, ismét megméred és mondjuk 1.010 -et mutat, hiszen az a sörlé már jóval kevésbé cukros, mivel az élesztő leerjesztette, megkajálta a cukrot az alkohol meg könnyebb a cukornál. Ez az FG - Final Gravity érték - a sörlének az erjedés végén mért fajsúlya.

Egyik információ a másik nélkül semmit sem ér, mivel az alkoholfokot a különbségből számolunk, ahol ugye azt látjuk, hogy mennyi cukor alakult át alkohollá.

Erre van egy könnyed kis matekpélda, és már készen is vagyunk:

(OG-FG)*131 = X%

Egy tényleges példával:

OG: 1,058 FG: 1,011

((1,058-1,011)*131= ~6,157% ABV

Itt egy kalkulátor is erre a célra ha nincs kedved a matekhoz.

https://www.brewersfriend.com/abv-calculator/~~AUTHORS~~

Utolsó módosítás: le 2019/10/31 18:00