Lehet csak úgy főzni bele a nagyvilágba, csak nincs semmi értelme. Kiváló recept tervező programok vannak, amelyekbe bepötyögi az ember, hogy milyen/mennyi malátát használsz majd, milyen/mennyi komlót, mikor fogod őket hozzáadni, milyen hőméréskleteketen fogod cefrézni…stb és a végén kiköpi, hogy kb ennyi alkohol fok lesz, ilyen színe lesz, olyan keserű lesz….stb Ha úgy döntesz ez neked túl keserű, vagy más színt szeretnél, akkor egyszerűen módosítod az összetevőket és szépen látod a változást az értékekben.

Azonkívűl, hogy így céltudatosan fogsz sört készíteni, a legfontosabb dolog, hogy tudod mi a cél OG és a cél FG. Az OG (Original Gravity) ugye a söröd beoltáskor mért fajsúlya, ami azt mutatja, hogy mennyivel lett „nehezebb” a víznél a cukor miatt, ha ezt visszatáplálod a programba, akkor ebből a program meg fogja neked állapítani, hogy mennyi az úgynevezett kihozatalod, azaz mennyi cukrot sikerült kinyerned az adott típusú és mennyiségű malátákból. Ez tulajdonképpen azt mutatja meg, hogy mennyire is hatékony a te cefrézési módszered.

Tegyük fel, hogy mondjuk 70% a kihozatalod: akkor ezt a következő cefrézéskor már beírhatod, hogy 70% kihozatallal számoljon és így egyre és egyre pontosabb terv adatokat fogsz kapni, illetve azt is látod, hogy ha valamiért alacsony a kihozatalod, nem érted el a kívánt OG -t, akkor ott valamit rosszul csinálsz és változtatni, fejleszteni kell. De a legfontosabb, hogy van egy terv FG -d, azaz a Final Gravity, amit el akarsz érni az erjedés végén, mert akkor tudod, hogy elérted a célt, leerjedt a söröd, nem volt hiba az erjedési folyamatban. Sok olyan kérdés, hozzászólás van, hogy „jajjj, megállt 1.018 -on, és nem mozdul”, de ez így, önmagában nem elég információ, mert ez lehet akár a tényleges helyes cél FG is, ha olyan malátákat használtál, olyan hőmérsékleten cefréztél…stb Szóval az OG és az FG értékek csak akkor hordoznak hasznos információt, ha tudod, hogy mi volt a terv, és ehhez képest tudsz dönteni, hogy gond van, vagy minden rendben zajlott.

Két program ajánlat a sörtervezéshez:

https://www.brewersfriend.com/homebrew/recipe/calculator

Ez ingyenes és nagyon sokan szeretik, használják, jók a vélemények, nekem személyes tapasztalatom nincsen vele.

http://beersmith.com/

Ez 21 napig ingyenes, utána fizetős (kb 8000Ft), de végtelenül részletes, és minél több adatot adsz neki meg, annál pontosabban tervez, van hozzá magyarítás és az Olasznál kapható maláta típusok listája is létezik. Én ezt használom, minden forintot megért.

Közreműködő szerzők:

  • admin (Name)

Created by admin (Name) on 2019/10/31 17:33.

Utolsó módosítás: le 2019/10/31 17:33