Előkészületek

A sörfőzés megkezdése előtt alakítsunk ki megfelelő munkakörnyezetet, ellenőrizzük az alapanyagokat, és legfőképpen tisztítsuk meg és fertőtlenítsük az eszközöket. A fertőtlenítés az egyik legfontosabb, de legunalmasabb szakasza a sörfőzésnek. Amennyiben a tisztelt olvasó izgalmasabb tudnivalókra vágyik, most nyugodtan ugorjon a következő fejezetre, javasoljuk azonban, hogy az első főzés megkezdése előtt, tanulmányozza át ezt a részt is!

Tisztításnak azt a műveletet nevezzük, amikor az eszközökről, edényekről többnyire mosogatással eltávolítjuk a szemmel látható és nem látható szennyeződést. Fertőtlenítésen azt érjük, hogy az eszközökön lévő láthatatlan mikroorganizmusokat, vagy legalábbis nagy részüket elpusztítjuk. Ha sikerül a tárgyakon minden mikroorganizmust elpusztítanunk, akkor sterilezésről beszélünk. A sör főzése során többnyire elegendő konyhai tisztaságot biztosítani, viszont azokat az edényeket és eszközöket, amelyek a lehűtött sörlével érintkeznek, fertőtleníteni kell! Teljes sterilitásra csak akkor van szükségünk, ha élesztő szelektálással, szaporítással, tárolással foglalkozunk.

FONTOS!:Csak alaposan tisztított edényeket lehet eredményesen fertőtleníteni!

Tisztítás

A fertőtlenítés már a tisztítással megkezdődik, hiszen a jelenlévő mikroorganizmusok számát már a mosással jelentősen csökkentjük. A sörfőző edények és eszközök tisztításához a szokásos háztartási tisztítószereket lehet használni. A mosogató-, illetve mosószereket azonban nagy körültekintéssel válasszuk ki, ugyanis ezeket gyakran olyan anyagokkal illatosítják, amik a műanyag edényekhez kötődnek, majd onnan visszaoldódhatnak a sörbe. Az illatmentes mosogatószerek jó választásnak bizonyulnak.

A mosogatószerek néhány típusa a helytelen öblítés során vékony réteget hagyhat a felületen, ezért az alapos öblítés minden esetben szükséges. A tisztítószer maradványok maradéktalan eltávolítása azért is fontos a fertőtlenítés előtt, mert egyes tisztító-fertőtlenítőszer kombinációk a fertőtlenítőszer hatékonyságát gátolják. Az alábbiakban a teljesség igénye nélkül néhány gyakran használt tisztítószert ismertetünk:

Trisó (Na3PO4): Olcsó, szagmentes és jól leöblíthető tisztítószer, erőteljes zsíroldó hatással. Alumínium eszközöket megtámadhat. Környezetünk érdekében lehetőleg előírás szerint, mértékkel használjuk, mert foszfát tartalma miatt károsítja az élővizeket.
Adagolás: 2-3 evőkanál/liter víz.

Mosószóda (NaHCO3): Ősidők óta használt, környezetbarát mosószer. Szagmentes, nem hagy nyomot, jól öblíthető, kemény vízzel azonban csapadékot alkothat.
Adagolás: 3-4 evőkanál/liter víz.

Élelmiszeripari mosószerek: Több hatóanyagot tartalmazót igen hatásos keverékek. Ilyen tisztítószer például a Neodetersol, mely számos aktív anyagot tartalmazó, szagtalan, hideg és meleg vízben is rögtön oldódó fehér por. Gazdaságosan használható üveg- és műanyag palackok, demizsonok, erjesztő tartályok alapos tisztításához. Eltávolítja a penészt, az erős lerakódásokat és a kellemetlen szagokat. Különösen alkalmas papír alapú címkék eltávolítására is. Az üvegfelületet csillogó fényességűvé varázsolja.
Adagolása: 1g/liter víz.

Erős hatású szerek: Erős tisztítószereket (pl. sütő zsíroldó) csak kezelhetetlen foltok és odaégett anyagok eltávolításához használjunk. A makacs szennyezéseket mosogatás előtt igyekezzünk előbb áztatással fellazítani. Általános tanács, hogy a főzőedények alján lévő erős leégéseket könnyebb megelőzni, mint később eltávolítani. A leégések ráadásul javíthatatlan ízhibát okozhatnak sörünkben!

A foszforsav tartalmú tisztító-fertőtlenítőszerek jól használhatók saválló acél felületek tisztítására, használatukkal eszközeink visszanyerik régi fényüket
Amennyiben erős hatású szereket vagyunk kénytelenek használni, az eszközeinket utána nagyon alaposan öblítsük ki.

FONTOS!: A maró anyagokat alumínium és sárgaréz tárgyakhoz ne használjuk!
Ügyeljünk, hogy az erős mosószer, bőrre ne kerüljön!
Szembe fröccsenés esetén alaposan mossuk ki!
Baleset esetén minden esetben forduljunk orvoshoz!

Fertőtlenítés

Fertőtleníteni fizikai és kémiai úton illetve a kettő kombinációjával lehet. A fizikai eljárások közül háztartásokban a hővel való kezelés a legkönnyebben megvalósítható. Kémiai fertőtlenítéshez számos fertőtlenítőszer kapható a szakboltokban.

Fertőtlenítés hővel
Azokat a tárgyakat, amelyek bírják a meleget, főzéssel, vagy konyhai sütőben való hőkezeléssel lehet fertőtleníteni. A sütőben, vagy kuktafazékban akár sterilezni is képesek lehetünk. Gyakorlatban az üvegeket és a fémtárgyakat szokás hővel fertőtleníteni. Miután az üvegek előkészítésébe gyakran csúszik hiba, különösen ügyeljünk azok fertőtlenítésére.

LÉPÉSRŐL-LÉPÉSRE: FERTŐTLENÍTÉS SÜTŐBEN

1. A csatos üvegekről távolítsuk el a gumitömítő gyűrűt (ezt áztatással fertőtlenítsük);
2. Készítsünk alumínium fóliából az üvegek szájára egyenként sapkát;
3. Az üvegeket állítsuk, vagy fektessük a sütőrácsra úgy, hogy nem érnek hozzá sem a sütő fenekéhez, sem az oldalához;
4. Melegítsük a sütőt lassan növelve a hőmérsékletet kb. 110- 120°C ra hagyjuk néhány percig ezen a hőfokon, majd hagyjuk az üvegeket kihűlni a sütőben.

LÉPÉSRŐL-LÉPÉSRE: FERTŐTLENÍTÉS FŐZÉSSEL

1. Töltsük meg a palackokat színültig vízzel;
2. Tegyünk rongyot egy nagy fazék aljára, állítsuk bele az üvegeket és öntsünk a fazékba vizet az edény harmadáig;
3. Melegítsük fel lassan a vizet, és forraljuk húsz percen át.

LÉPÉSRŐL-LÉPÉSRE: FERTŐTLENÍTÉS KUKTÁBAN

1. Egy nagyméretű, tiszta (lehetőleg másra nem használt) kukta aljára öntsünk egy ujjnyi ioncserélt vizet;
2. Tegyünk valamilyen hőálló rácsot az aljára, hogy a sterilezendő eszközünk, ne érintkezzen az edény fenekével;
3. Zárjuk le a kuktát és forraljuk a tartalmát a „fütyülés” kezdetétől számított 20 percig;
4. Hagyjuk lehűlni, nyissuk ki és vegyük ki az eszközöket.

Fertőtlenítés kémiai anyagokkal

Azokat a tárgyakat, amelyek nem melegíthetők, vagy nagyon terjedelmesek, kémiai szerekkel lehet fertőtleníteni.

TIPP
Kémiai fertőtlenítés esetén bevált módszer, hogy az erjesztő tartályt megtöltjük a fertőtlenítőszerrel, és abban áztatjuk a többi eszközt.
A víznél könnyebb gumicsöveket, tömlőket és tömítőket egy edénnyel szorítsuk a fertőtlenítőszeres tartály fenekéhez.
A fertőtlenítő szerek csomagolásán általában feltüntetik, hogy milyen mikroorganizmusokat képesek helyes használat mellett elpusztítani, ez hívják a szerek hatás spektrumának. A helyesen kiválasztott fertőtlenítőszer hatékonyságát befolyásolja az alkalmazott koncentráció, a behatási idő és hőmérséklet, ezért minden esetben tartsuk be a használati utasításban előírt körülményeket. Egyes fertőtlenítőszerek esetén nem szükséges az edények fertőtlenítés utáni öblítése, mert a szer ártalmatlan összetevőkre bomlik. Miután nem törekszünk tökéletes sterilitásra, viszont az élesztő szaporodását a fertőtlenítőszer maradékok már nyomokban is zavarhatják, a fertőtlenítés után egy öblítés nem lehet ártalmas. Használjunk tiszta, frissen és alaposan kiforralt vizet!
A borászokkal ellentétben a tartályok kénezése a házi sörfőknél nem szokásos.

FIGYELEM! Mindig szigorúan tartsuk be a fertőtlenítőszerek használati utasítását!
Az eladótól követeljük meg, hogy magyar nyelvű használati utasítást mellékeljen a termékhez, amelyben a balesetekre, sérülésekre és azok kezelésére, ellátására vonatkozó tudnivalóknak is szerepelniük kell!
Minden vegyszeres üveget feliratozzunk!
A vegyszeres és élelmiszeres edényeket ne keverjük, sörösüvegbe, PET palackba ne töltsünk vegyszert!

Az alábbiakban a legfontosabb tudnivalókat adjuk meg néhány, Magyarországon beszerezhető élelmiszeriparban használt fertőtlenítőszerről. A márkaneveket csak néhány esetben adtuk meg, mert számos fantázianéven vannak forgalomban. Kiválasztásuk során törekedjünk a környezetbarát anyagok használatára.

Nátrium-hipoklorit (NaOCl): Natrium-hipokloritot több háztartási fertőtlenítőszer is tartalmaz, azonban ebben az esetben is óvakodjunk az illatosított termékektől. A Hypo® néven forgalomban lévő készítmény sárgásfehér, 4% aktív klórt, és 1,5-2% nátronlúgot tartalmazó oldat, de beszerezhető töményebb változatban is, amit felhasználás előtt hígítani kell.
Maró hatású, igen erős fertőtlenítőszer! Fontos tudni, hogy önmagában tisztító hatással nem rendelkezik, tehát csak tiszta, zsírtalan tárgyak esetében hatásos.
A réztárgyakat megtámadja, rozsdamentes acél esetében is körültekintéssel kell eljárni! A zománcozott, vagy rozsdamentes fazekak fertőtlenítéséhez 2-5 % Hypo® oldatot használjunk kb. 30 percig, utána alaposan öblítsük le.
Adagolása: 2-5 % oldat

TIPP
Ha Hypo® oldatot használunk fertőtlenítésre, az edényt töltsük színültig, hogy a vízszint mentén ne maradjon nyom az edény falán.
Öblítés és szárítás után szagoljuk meg az edényt, ha klór szagot érzünk, az azt jelenti, hogy fertőtlenítés előtt rosszul volt tisztítva. Egyébként minden esetben javasolható, hogy használat előtt szagoljunk bele az edénybe, palackba. A jól elmosott, és fertőtlenített eszközöknek semmilyen szaga nem lehet.

Natrium-perkarbonát (2Na2CO3.3H2O2):
Többféle fantázianéven kapható fertőtlenítőszer. A házi sörfőzőknek Chemipro®Oxi néven árulják. Íz és szagmentes, környezetbarát, kiváló fehérítő és fertőtlenítő szer. Sörösüvegek, erjesztő tartályok, üvegballonok, kupakok, gumitömítések, csövek és egyéb eszközök beáztatásos fertőtlenítéséhez használható. Edények, üvegek, ballonok esetében használhatjuk úgy is, hogy azokat átöblítjük az oldattal, azonban fontos tudni, hogy ebben az esetben a fertőtlenítés feltétele, hogy a szer a rászáradjon a felületre.
A behatási idő 2-5 perc, ez alatt vizes oldata nátrium-hidrogénkarbonátra és aktív oxigénre bomlik el. Öblítést nem igényel.
Adagolása: 4g/liter víz.

Hidrogén-peroxid (H2O2): Tömény vizes oldatban színtelen, szagtalan, nem éghető folyadék, aminek a gőze irritálja a szemet és az orrot. Általában különböző koncentrációjú (10-30%-os) vizes oldatban, vagy segédanyagokkal stabilizált tabletták formájában kerül kereskedelmi forgalomba.

FIGYELEM!
A hidrogén-peroxid vizes oldatát nem lehet megkülönböztetni a víztől, így körültekintően bánjunk vele, nehogy véletlenül valaki megigya azt!

Használják fehérítő, színtelenítő hatása miatt mosó, tisztítószerekben, hajszőkítőként. A kereskedelemben, hajszőkítőként használt peroxid különféle adalékanyagokat tartalmazhat, amelyek a házi sörfőzők számára nem kívánatosak. Bőrrel érintkezve irritáló hatású, átmeneti fehér elszíneződést okozhat, ilyen esetben öblítsük le bő langyos vízzel. A hidrogén-peroxiddal történő fertőtlenítés öblítést nem igényel.
Adagolása: 30%-os oldatból 3dl/liter víz

TIPP
Főképpen a szakboltokban árusított vegyszereket javasoljuk, azonban az áruházak polcain található fehérítőszerek között is sok olyat találunk melynek fő összetevője a hidrogén peroxid, vagy a nátrium perkarbonát. Főleg azokat keressük, amelyek kereskedelmi nevében is szerepel az „oxy” szó. A csomagoláson feltüntetett adagolást betartva bátran használhatjuk őket fertőtlenítésre.

Jodofór:
Az egyik legtökéletesebb, és legegyszerűbben használható jód alapú fertőtlenítőszer az otthoni sörfőzők számára. A jodofór oldat világosbarna színű, különböző segédanyagokhoz kötött 0,5-1,7 % elemi jódot tartalmazó nagyon hatékony anyag. Az előírt behatási idő mindössze néhány perc.

FIGYELEM!
Csak langyos 30°C körüli vízben szabad hígítani, mert 43°C fölött káros gőzök keletkeznek!
A jódra allergiás személyeknél súlyos reakciókat válthatnak ki!
Használjunk gumikesztyűt!

Használata egyszerű, a bekevert oldatba áztassuk be az eszközeiket, és kb. egy percig hagyjuk állni benne, majd vegyük ki őket. Zárt edényben több napig is eláll, és amíg a színét megtartja, bátran felhasználhatjuk. Ne használjuk réz, alumínium, ezüst és fa eszközökön. A kezelendő felületet először gondosan tisztítsuk meg. Ha 5-10 percnél tovább érintkezik műanyaggal, könnyen előfordulhat, hogy beszínezi azt, ez azonban csak esztétikai probléma.
Adagolása: 5ml/10liter víz\\

Perecetsav (Peroxi-ecetsav): A perecetsavat tartalmazó fertőtlenítőszereket (pl. Divosan) elterjedten használják az élelmiszeriparban. Jól használható műanyagtartályok, gumifelületek, csővezetékek, teflon, polisztirol, epoxi, fertőtlenítésére. A vegyület maró, ingerlő hatású, nagyon reakcióképes anyag. Megfelelő koncentrációban már alacsony hőmérsékleten is nagyon hatékony. Adagolása: 4g/liter víz.

Alkohol, etil-alkohol, etanol: A 70%-os etil-alkohol jó fertőtlenítőszer. Környezetbarát, öblítést nem igényel, magas ára miatt csak azonban a csatos üvegek gumi tömítésének fertőtlenítésére javasolható. Nem baj, ha érintkezik a sörrel.

FIGYELEM!
Az izopropil-alkohol olcsóbb, és hatékonyabb fertőtlenítő szer mint az etil-alkohol, de a sörbe nem kerülhet, mert mérgező!
Az alkohol-származékok rendkívül gyúlékony anyagok, amelyeknek gőzei robbanóképes elegyet alkothatnak a levegővel.

Közreműködő szerzők:

  • admin (Name)

Created by admin (Name) on 2019/10/07 14:43.

Utolsó módosítás: le 2019/10/07 14:43